Jak se zbavit červené pleti a rozácea: Kompletní průvodce

Jak se zbavit červené pleti a rozácea: Kompletní průvodce led, 13 2024

Porozumění příčinám červené pleti

Antonio Leggieri / EyeEm/Getty Images

Na úvod se podívejme na to, co vlastně způsobuje, že máme červenou pleť. Může za to celá řada faktorů – od genetických predispozic, přes různé kožní onemocnění jako je rozácea nebo ekzém, až po vnější vlivy jako extrémní počasí či nevhodná péče o pleť. Nezapomeňme ani na stres, který může zhoršovat stav pokožky. Přitom pochopení příčin je první krok k tomu, abychom mohli začít s efektivním řešením problému.

Dědičnost a genetika

Roli hrají i genetické faktory. Mnohdy může mít tendenci k červené pleti rodinný charakter. Je důležité mít na paměti, že genetika může určovat naši náchylnost k určitým typům pokožky, ale neznamená to, že s problémy nelze bojovat či je mírnit.

Hormonální vlivy a stres

K hormonálním změnám dochází v různých obdobích života. Adolescence, těhotenství, menopauza – všechny tyto etapy mohou mít vliv na stav naší pokožky. Stres je dalším důležitým faktorem, který červenání pleti může způsobovat nebo zhoršovat, protože způsobuje uvolňování kortizolu, hormonu, který může negativně ovlivnit vaši pokožku.

Rozácea

Rozácea je chronické kožní onemocnění, projevující se červenáním, záněty, často i tvorbou puchýřků a hnisavých pupínků. I když se s ní dá žít, důležité je naučit se rozpoznat její symptomy a začít s účinnou terapií co nejdříve.

Další možné příčiny

Zmiňme ještě extrémní počasí, které může naši pleť vysušovat nebo naopak příliš prohřívat, což vede k červenání. Účinky mohou umocňovat také kosmetické přípravky obsahující dráždivé složky nebo alkohol. A nezapomeňme ani na vliv jednotlivých potravin či nápojů – příliš kořeněná jídla, alkohol nebo horké nápoje mohou vyvolávat prokrvení pokožky.

Prevence červenání pokožky

Preventivní kroky jsou základem péče o červenající se pleť. Je klíčové vyhnout se všemu, co by mohlo podráždit či poškodit vaši pokožku. Proto je třeba dbát na to, aby strava, kosmetika i vnitřní i vnější prostředí, v němž se pohybujeme, byly co nejpřívětivější.

Vhodná strava

Omezení konzumace alkoholu, kořeněných pokrmů či kofeinu může výrazně pomoci. Zároveň by ve vaší stravě měla převažovat zelenina a ovoce, které jsou bohaté na antioxidanty a mohou podporovat zdravou pleť.

Kvalitní kosmetika

Volba správné kosmetiky je alfa a omega péče o pleť náchylnou k červenání. Vyhněte se výrobkům obsahujícím alkohol, parabeny nebo umělé parfémy a barviva, které mohou vaši pokožku dráždit. Naopak preferujte kosmetiku s jemnými, přírodními složkami.

Chránění pokožky před extrémy

Teplotní extrémy – ať už jde o mráz nebo naopak žhavé sluneční paprsky – mohou pro červenou pleť znamenat problém. Proto vždy než vyjdete ven, ochraňte svou pokožku vhodným ošacením, kloboukem či kvalitním opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.

Stress management

Stres je jedním z největších nepřátel zdravé pleti. Pravidelné relaxační aktivity, ať už jde o jógu, meditaci nebo procházky v přírodě, vám mohou pomoci udržet stres na uzdě a tím i červenání pleti na minimu.

Pečující kosmetika a procedury pro červenou pleť

Mnozí z nás se můžeme spolehnout na kvalitní kosmetické přípravky, které jsou určené speciálně pro citlivou a červenající se pleť. Na trhu existuje široká škála výrobků, od zklidňujících krémů, séra až po terapeutické masky. Jejich pravidelné používání může vést k velkým změnám.

Výběr pečující kosmetiky

Pokud jde o výběr kosmetiky, vždy se zaměřte na výrobky, které jsou bez parfémů a obsahují místo toho zklidňující a protizánětlivé složky jako je aloe vera, růžová voda nebo kyselina hyaluronová.

Profesionální ošetření pokožky

Ve spolupráci s dermatologem nebo kvalifikovaným kosmetickým personal můžete vyzkoušet i profesionalní ošetření určené speciálně pro citlivou a červenou pleť. Od mikrodermabraze přes chemické peelingy až po lékařské laserové procedury – možností, jak zlepšit stav vaší pokožky, je spousta.

Domácí přírodní recepty

Někdy se řešení může skrývat i v naší kuchyni. Domácí masky z ovesných vloček nebo medu mohou vaší pokožce dodat potřebnou úlevu a hydrataci.

Úprava životního stylu

Kvalitu naší pokožky ovlivňuje i náš způsob života. Změny v denní rutině můžou mít na stav naší pleti pozitivní dopad. Je důležité sledovat, jak naše tělo reaguje na různé podněty a přizpůsobovat tomu naše návyky.

Pravidelný spánek a dostatek odpočinku

Dostatečný spánek je základ zdraví. Naše pokožka potřebuje přes noc čas na regeneraci, takže je důležité dbát na pravidelný spánkový režim. Stejně tak je třeba si pravidelně dopřávat čas na relaxaci a odpočinek během dne.

Důležitost hydratace

Konsumace dostatečného množství tekutin je zásadní pro zdraví naší pokožky. Nejlepší je pitný režim, který je založen převážně na čisté vodě – jde o nejjednodušší způsob, jak podpořit hydrataci pokožky.

Změny v aktuálním životním stylu

Zhodnocení a případné úpravy vašeho životního stylu mohou pozitivně ovlivnit zdraví vaší pokožky. Fyzická aktivita, vyvážená strava a dostatek času na relaxaci, to vše může pomoci zmírnit problémy s červenou pletí.

Nejčastější mýty a omyly

V souvislosti s péčí o červenou pleť kolují různé mýty a nesprávná tvrzení, která mohou vaše úsilí o krásnější a zdravější pleť ovlivnit.

Léčba červené pleti pouze kosmetikou

Často se setkáváme s názorem, že rozáceu nebo jiné projevy červené pleti lze léčit výhradně kosmetikou. Pravda je však taková, že mnohdy je potřeba komplexní přístup zahrnující i lékařské ošetření.

Mýty o stravě

Nazývají se různé potraviny jako hlavní viníky červenání pleti – například čokoláda nebo mléčné výrobky. Ve skutečnosti je vždy potřeba sledovat, jak na co tělo reaguje, protože každý jsme jedineční a univerzální řešení zkrátka neexistují.

Používání domácích léků bez konzultace s odborníkem

Někteří lidé se snaží řešit problémy s červenou pletí pouze domácími přírodními léčivy, aniž by se o tom poradili s dermatologem. Důležité je pamatovat si, že i přírodní složky mohou působit alergie nebo další nežádoucí reakce.

Co dělat, když se zlepšení nedostavuje?

Někdy i přes naše veškeré snahy zůstává náš problém s červenou pletí nezměněn. Pokud jste vyzkoušeli všechno doporučené a situace se nelepší, je čas vyhledat pomoc odborníka.

Kdy navštívit dermatologa

Pokud se vám domácí metody nedaří, či když si nejste jisti svými symptomy, měli byste se obrátit na dermatologa. Odborný lékařský pohled vám může pomoci určit přesnou diagnózu a navrhnout účinnou léčbu.

Význam odborného vyšetření a diagnostiky

Profesionální vyšetření je základem pro správnou diagnózu a zahájení léčby. Moderní diagnostické metody mohou odhalit podrobnější příčiny vašich kožních problémů a nabídnout cílený zákrok.

Farmakologické možnosti léčby

Kromě změny životního stylu a používání speciální kosmetiky existují i farmakologické možnosti léčby, jejichž výběr by měl být vždy ve spolupráci s lékařem. Nebojte se proto vyhledat lékařskou pomoc, která může váš problém vyřešit.