Rozlišujeme chřipku a běžné virózy: Jaké jsou příznaky a léčba

Rozlišujeme chřipku a běžné virózy: Jaké jsou příznaky a léčba pro, 21 2023

Rozpoznávání symptomů

Každá z nás to už zažila, ranní probuzení s bolestí hlavy, autoritativním škrábáním v krku a neodbytným pocitem, že nás něco skolilo. Ať už jsme maminky, které musí myslet na své děti jako já, nebo svobodné ženy se spoustou povinností, nastává otázka: Je to jen viróza, nebo mě udeřila chřipka? Chřipka je zrádná a může nás vyřadit z běhu na delší dobu, proto je důležité znát rozdíl a odpovídajícím způsobem jednat.

Při chřipce se setkáváme s rychle se stupňující horečkou, která může dosáhnout až 40 stupňů Celsia, silnými bolestmi svalů a kloubů, únavou a všeobecným vyčerpáním. Vzhledem k tomu, že příznaky chřipky a běžné virózy se mohou zaměnit, je tu jedno pádné pravidlo – chřipka přichází náhle, zatímco viróza nás nachází postupně.

Rozvoj příznaků

Viróza, která bývá většinou lehká, se často ohlásí pocitem nachlazení nebo mírnou horečkou. Příznaky se mohou obejít bez větší horečky a obvykle se objeví i rýma či kašel. Na rozdíl od virového onemocnění, které může postihovat i zažívací trakt, chřipka uzavírá svou pozornost na respirační systém. A pokud se začneme cítit jako by nás přejel vlak, je velká pravděpodobnost, že nás skutečně potkala chřipka.

Prevence nemoci

Každý rok se snažíme udělat maximum pro to, abychom se vyhnuli nežádoucím hostům v podobě virů a bakterií. Pravidelné mytí a desinfekce rukou, vyhýbání se velkým skupinám lidí v době chřipkové epidemie a samozřejmě očkování. Ano, očkování proti sezónní chřipce není stoprocentní zárukou, ale výrazně zvyšuje naše šance uniknout komplikacím nebo těžkému průběhu onemocnění.

V případě, že k nám nezvaný host dorazí, je důležitá okamžitá reakce. Pečlivá hygiena, dostatek tekutin a omezení kontaktu s ostatními jsou kroky, které ochrání nejen nás, ale i naše okolí. Eliška a Tobias mě vždycky po takových dnech vykoupí láskou a pozorností, kterou mi věnují, když jsem zase na nohou.

Protivirové léky a domácí léčba

Pokud jsou příznaky velmi silné nebo přetrvávají déle než několik dní, je nutné navštívit lékaře. Existují protivirové léky, které mohou pomoci zvládnout chřipku, ale musejí být podány včas, ideálně do dvou dnů od vypuknutí prvních příznaků. Tyto léky slouží k potlačení množení virů a zmírnění průběhu onemocnění.

U běžných viróz je léčba většinou zaměřena na zmírnění příznaků a zvládání neduhu v domácích podmínkách. Odpočinek, teplý čaj s medem nebo citronem a vývar jsou prověřenými společníky při boji s podzimními a zimními neduhy.

Diagnóza a testování

Je dobré vědět, že dnes již nejsme odkázáni jen na svůj odhad a zkušenosti. Moderní medicína nabízí rychlotesty, které dokáží rozlišit, zda se jedná o chřipkový virus nebo jinou virózu. Tato testování jsou dostupná u lékaře a většinou trvají jen několik minut. Pozitivní je, že nám mohou pomoci rozhodnout o dalším postupu v léčbě.

Ovšem pokud jsou čekací doby u lékaře dlouhé, je občas lepší zůstat v posteli a odpočívat, než trávit hodiny v čekárně. Vždyť i naše babičky věděly, že nejlepší lékař je čas a pořádný odpočinek.

Kdy zajít k lékaři

Když se objeví vysoká horečka, dechové potíže, bolesti na hrudi nebo se příznaky nelepší několik dní, je čas obrátit se na odborníka. Rovněž při podezření na bakteriální komplikace, jako je zánět středouší nebo pneumonie, je návštěva lékaře nevyhnutelná.

Osobně nechci, aby Eliška nebo Tobias trpěli déle než je nutné, a proto neváhám vyhledat lékařskou pomoc, pokud si nejsem jistá průběhem onemocnění nebo si nevhodně vedu domácí léčbu.

Hygiena a omezení šíření nemoci

V boji s viry nemůže chybět základ, a to pečlivá hygiena. Pravidelné umývání rukou, používání papírových kapesníků a jejich následné bezpečné vyhazování po jednom použití, dezinfekce předmětů, kterých se dotýkáme denně jako jsou mobilní telefony či klíčenky, to vše jsou kroky, které chrání nejen nás, ale i lidi kolem nás.

Nepodceňujte sílu správné hygieny, zejména když víme, jak rychle se viry šíří dotykem a přímým kontaktem. A pokud už nemoc přijde, izolace od zdravého okolí je stejně důležitá jako léčba samotná. Uzavření do 'domácí karantény' může zabránit mnoha dalším nákazám.

Návrat do normálního života

Po onemocnění následuje období zotavování a postupný návrat k normálnímu životu. Je důležité dát tělu čas a prostor, aby získalo zpět svou sílu. Práce, školka i večerní aktivity s přáteli by měly počkat až do úplného uzdravení.

Nejsem zastánce spěchu a vždy si dávám a dávám i svým dětem dostatek času na to, aby byli zase fit. Přece jen, zdraví je naše největší bohatství a měli bychom ho chránit jako oko v hlavě.

Závěrečné myšlenky

Nemoci jsou nevyhnutelnou součástí života a ne vždy je můžeme předcházet. Nicméně můžeme být připraveni a správně reagovat. Klíčové je poslouchat své tělo a vnímat signály, které nám dává. A pak, bez ohledu na to, zda se jedná o chřipku nebo o virózu, se znalostí správného postupu a péče o sebe, můžeme zvládnout i nejstrmější klesání teploty bez větších komplikací.

Ať už stojíte kdekoliv, jestli ve frontě v lékárně nebo zavřené doma s hrncem čaje, pamatujte, že se o sebe máme starat nejen když jsme nemocní, ale udržovat pevnou imunitu po celý rok. A právě to je ta nejlepší prevence.